Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

İple Erişim

PETZL VIZIR (Gözlük) Kullanıcı Yorumu

PETZL VIZIR VE VIZIR SHADOW GÖZLÜK Kullanıcı Yorumu

Uzun zamandır kullanmak isteyip yeni fırsat bulduğum PETZL VIZIR (KKE Gözlük) hakkında kullanım deneyimimi aktarmak istedim.

PETZL gözlük üreten bir firma olmadığı için VIZIR ı Bollé-Safety isimli gözlük üreticisi bir firmaya yaptırmış.

Bollé’dan bahsetmek gerekirse, Fransa kökenli bir iş güvenlik gözlüğü üreticisi bunun yanı sıra askeri, tıbbi, sportif, günlük ve iş güvenliği için ürünler üretmekte, avrupanın başta gelen gözlük üreticilerinden.

bolle gözlük

Petzl’ın kendi verdiği bilgiler:

  • Gözleri sıçrayan tehlikelere karşı korur.
  • Çizilmeye ve buğulanmaya karşı dirençli.
  • Kendi gözlüğünüzü takmanıza izin verir.
  • VERTEX ve STRATO kaskı ile uyumludur.
  • Ağırlık 80gr.
  • Malzeme polikarbonat.
  • Sertifika(lar): CE EN 166, 1BT, ANSI Z87.1, EAC

Kendi deneyimime göre hoşuma giden tarafları:

1. Bollé kalitesinde geniş görüşlü bir gözlük kullanmak oldukça güzel bir his. Sağ sol ve aşağı yukarı çok geniş hiç bir şekilde görüşünüzü kısıtlamamakta.

2. Yanımda gözlük taşıma derdim olmaması en güzel özellikleri arasında. Hem devamlı çıkarıp bir yere koymak zorunda kaldığınız gözlük derdinden kurtarıyor. Hem de bu sayede fazla bir yere temas etmediği için çizilmelere karşı daha fazla korumuş oluyorsunuz.

3. Kulağınıza takmadığınız için kulak arkanızı rahatsız etmiyor. Özellikle pandemi yüzünden maske takıp zarar verdiğiniz kulak arkanıza bir de gözlük takmak oldukça rahatsız ediciydi.

4. Büyük ama 80 gr ağırlıkta olması, hafif gözlük standartına sokuyor.

5. Standartları karşılaması ürünü her şantiyede içiniz rahat bir şekilde kullanmanızı sağlıyor.

6. Özellikle güneş koruyuculu siyah modeli oldukça şık duruyor. Eğer ince uzun bir kafa yapınız yok ise koruyucusu ile beraber VIZIR oldukça şık.

7. Bunun yanı sıra gözlüğünüzü koruyucu ile kullanıyorsanız koruyucunun üzerine istediğiniz yapıştırıcıyı yapıştırabiliyorsunuz. (isim-soyisim, iş tanımı, Rick and Morty vb..).

Petzl protector

Kendi deneyimime göre hoşuma gitmeyen tarafları:

1- EASY-CLIP sistemi ile kolay takılıp çıkarılabildiği PETZL tarafından söylenmiş. Ama güç uygulamadan çıkarılıp takılan bir ürün değil. Koruyucusu ile monte ederken acaba kırılacak mı diye düşünmeden edemedim. Keşke tanıtım videosundaki kadar kolay takılıp çıkarılabilseydi.

2- Buğu yapmaya dayanıklı dese de soğuk havalarda N95 maske ile kullanırken diğer iş gözlükleri kadar buğu yapıyor (çift camlı google tipi gözlükler hariç). 5-10 saniye yarım açık pozisyonda kullanmazsanız geçmiyor.

3- Her ne kadar VIZIR ın kendi ağırlığı 80 gr olsa da korumasız kullanmak hemen ürünü deforme edeceği için ekstra bir 75 gr koruma takmak zorundasınız. Bu yüzden kulaklık, enselik, kafa lambası derken yarım kiloyu geçen kaska birde 155 gr takmanız gerekiyor.

4- İki elinizide kullanmadan VIZIR gözlüğü açıp kapatamıyorsunuz. Ama tek elinizle açıp kapatırsanız koruma ile gözlüğün kaydığı teker kısmında bulunan plastiğe zarar verebilirsiniz. Dahası bir daha hiç açılıp kapanmayabilir, direk kırabilirsiniz.

petzl gözlük

Bu deneyimlerin hepsini STRATO model kask ile yaşadım. Belki VERTEX ile bazı sıkıntılar yoktur veya daha farklı sıkıntılar vardır.

UYARI: VIZIR Gözlük temizliğini yaparken bir optikçiden numaralı gözlük için olan temizleyicileri alıp gözlük bezi ile yapmaya özen gösterin. Ben “Özcan Optik” isimli bir firmanın kendi ürettiği temizleme sıvısını kullandım şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Fakat bulabiliyorsanız Bolle’ün kendi gözlük temizleyicisini kullanmakta fayda var.

Kullanım videosu için buraya tıklayınız.

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

Camp İniş Ekipmanı Hakkında Kullanıcı Yorumu

Mağara

Gerekli malzemelerin olduğu link burada: https://www.jumartesi.net/3b-magara-t… Kullanılan Programlar -Polycam -Blender Bu tarz videoların devamı için beğenip paylaşmayı unutmayın.

Mağara

3B Mağara Modelleme