Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

İple Erişim

İple Erişim Teknisyeni Olmalı Mıyım?

İple Erişim size uygun bir meslek mi?

Bir barda, kafede veya kulüpte, arkadaş ortamından iple erişimi duymuş olabilirsiniz. Ya da herhangi bir iş yerinde ip üzerinde asılı iş yapan insanlar gördünüz. Şu an yaptığınız işten daha cazip geldi ve bu mesleği yapmak istediniz. Aramaya güvenip “google”ladınız hemde macera gerektiren seyahat ağırlıklı bir iş.

Dışarıdan güzel görünüyor olabilir fakat hiç bir iş o göründüğü gibi değildir. İple erişim için kariyer oluşturmak oldukça sıkı çalışmayı beraberinde getirecek ve çok uzun yıllar olgunlaşma süreci isteyecektir.

Bunun için bir soru listesi hazırladık. Kendinize sorabilir verdiğiniz cevaba göre iple erişimin size göre olup olmadığını birazcık anlayabilirsiniz.

1- Yükseklikten korkuyor muyum?

2- İple erişim dışında başka bir mesleğim ve ticari sertifikalarım var mı?

3- Sabit maaşım olmazsa üzülür müyüm?

4- Uzak bölgelerde, şehirden oldukça uzak kamplarda (şantiyelerde) yaşamayı istiyor muyum?

5- Islak veya soğuk hava şartlarında ip üzerinde el işçiliği yapmak istiyor muyum?

6- İyi bir ekip arkadaşı mıyım?

7- Hızlı karar veren, ortam şartlarına uyum sağlayabilen, esnek bir insan mıyım?

8- Büyük tabloyu görebilen biri miyim?

Soruların büyük çoğunluğuna olumlu cevap vermişseniz iple erişim size göre olabilir. Yine de açıklamaları okumanız daha iyi olacaktır.

Yükseklikten korkuyor muyum?

Cavabın hayır olması gerektiğini düşünmüş olmanız normal. Fakat az bir şey yükseklik korkusu iple erişim için çok daha iyidir. Korku sizi daha güvenilir iş yapmaya motive eder. Hem ekibiniz için hem de sizin için daha güvenli olmanızı sağlar.

İple erişim dışında başka bir mesleğim ve ticari sertifikalarım var mı?

Evet. L1 değerlendirmesini başarılı bir şekilde geçtiniz. Artık iple erişim teknisyenisiniz. Bu belge sayesinde ipinizin ulaştığı her yere ulaşabilir, binalarda aşağıya inebilirsiniz. Fakat sadece erişebilirsiniz. Neden sadece bir yerlere erişmek için belge aldınız? Eriştikten sonra yapmanız gereken işler için deneyim ve belge sahibi olmanız gerekmekte. O yüzden bu işe girmeden önce ip üzerinde yapacağınız işte deneyim sahibi olmanız, o işi belgelendirmeniz çok daha önemli. İple erişim yapılacak işin son çözümüdür.

Sabit bir maaşım olmazsa üzülür müyüm?

Tam zamanlı çalışan iple erişim teknisyeni sayısı oldukça az. Bu durum hem maaşlı çalışanın ücretlerinin freelancer çalışanlara göre daha az olmasından, hem de şirketlerin çok tercih etmemesinden kaynaklı. Bu nedenden dolayı yeri gelicek uzun süre işsiz kalacaksınız, yeri gelicek tatil yapmak için çok uzun süre bekleyeceksiniz.

Eğer ek bir geliriniz yoksa iple erişim en azından günümüz Türkiye’sinde tercih edilmemeli. İstemediğiniz insanlarla istemediğiniz yerlerde çalışırsınız. Düşük ücrete kötü koşullarda çalışırsınız sesiniz çıkmaz. Üzülürsünüz, akşamları rahat uyuyamazsınız.

Uzak bölgelerde, şehirden oldukça uzak kamplarda (şantiyelerde) yaşamayı istiyor muyum?

İple erişim teknisyeni oldunuz ve ilk iş fırsatınız geldi.Hallelujah! Ama bir dakika, gideceğiniz yer bir off shore, denizin ortasında ve yerleşimden çok uzak. İnternetiniz yok ve ailenizden/arkadaşlarınızdan uzun bir süre ayrı kalacaksınız. Bu işe gittiğinizde doğum gününüzü, yıl dönümünüzü, kamp gezilerinizi veya en yakın arkadaşınızın düğününü kaçırmak anlamına gelecek. Hız bir şekilde 1-2 günde hazırlanıp bu süreçte mutlu bir şekilde yaşayabilir miyim? Yoksa sizi bağlayan sorumluluklarınız var mı? Eğer kesinlikle evet cevabı vermeyecekseniz bu iş size göre değil.

Islak veya soğuk hava şartlarında ip üzerinde el işçiliği yapmak istiyor muyum?

Gayet açıklayıcı bir başlık oldu. Kirli ortamlarda, aşınmış yüzeylerde, sağlıksız fabrikalarda çalışmanız gerekicek. İşin konumuna ve türüne bağlı olarak yağışlı/soğuk ortamlarda da çalışmanız gerekecek. Bu size göre uygun mu?

İyi bir ekip arkadaşı mıyım?

İple erişim yüksek oranda takım çalışması ile ilgilidir. Eğer bir ekibe uyum sağlamıyorsanız ve ekip şeklinde çalışmaya uygun değilseniz baştan bırakın. Her kötü koşullarda tek başınıza değil ekip ile beraber kalıcaksınız. Zor ve yorucu vardiyalardada bu ekip sizinle olacak. Bu durumda iletişiminiz oldukça iyi olmalı. Aynı zamanda tüm ekibi oldukça iyi dinlemelisiniz. Bu ekip içerisinde üzerine düşen görevi sıkınsız bir şekilde gerçekletirebilir misin?

Hızlı karar veren, ortam şartlarına uyum sağlayabilen, esnek bir insan mıyım?

İple erişim işinde tutarlı ve güvenilir olmak çok önemli. Ama durumlar ve koşullar sürekli hızlı bir şekilde değişir. Bu durumun yarattığı sorunları düzeltebilecek ya da uyum sağlayabilecek bir kişiliğe sahip misin? Ortama adapte olabilir misin? Yoksa çözüm üreten değil devamlı söylenen biri misin?

Büyük tabloyu görebilen biri miyim?

İple erişim işlerinde ayrıntılara takılı kalmak an meselesidir. Ya da sadece işe odaklandığınızda büyük resme uzaktan bakmayı ihmal edebilirsiniz. Eğer iple erişim işi yapmaya karar veren biriyseniz büyük tabloyu devamlı görebilmeli, sadece işinize ve ayrıntılara takılı kalmayı unutmalısınız.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

İp ile yapılan kurtarma operasyonlarındaki dehşet verici hatalar.

İple Erişim

Konuk: Volkan Güven

İple Erişim

Konuk: Engin Külahoğlu. IRATA ve SPRAT eğitim ücretleri...