Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

Mağara

Mağara Filmleri

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

Mağaracılık İçerikli Filmler

Mağaracılık sandığımızdan çok daha az popüler olan bir spor ve mağara sandığımızdan daha tehlikeli bir ortam.

Hepimizin bildiği gibi kapalı alan çekimleri oldukça zor ve zahmetli. Mağara koşullarının da üzerine eklenmesi ile beraber “mağara filmleri” yapımı oldukça zor olmakta. Bir fotoğraf çekimi bile mağarada oldukça zorlayıcı , filmi siz düşünün.

Her şeye rağmen bir çok mağara içerikli film çekilmiş.

Bu sektörde mağara konu alınması birkaç sorun doğurmakta. Mağaracılık ile aktif ilgilenen sayısının oldukça az olması bir sorun.

Bu ne demek? Tabi ki beyaz perdeye izleyici çekmek zorunda olmak demek.

Diğer sorun ise soğuk hava şartları ve zorlayıcı ortam. Bu da meşhur olarak tabir ettiğimiz ünlülerin bu tarz filmlerde oynamayı tercih etmemesi demek.

Peki bu filmlerin izlenilmesi için neler yapıyorlar?

Olmayan canavarlar ve olmayan heyecanlar katılıyor. İnsanların sinemada aradığı korku, heyecan ve gerilimler artırılıyor.

Durum böyle olduğundan, düzgün tekniklerin beyazperdeye yansıması oldukça zor oluyor.

Neyse mağara içerikli filmlere bir göz atalım:

Thirteen Lives On Üç Yaşam (2022)

Thirteen Lives – On Üç Yaşam (2022)

Hepimizin yakından takip ettiği, talihsiz olaydan alıntılanarak yaratılmış. Thirteen Lives, Haziran 2018’de Tayland’da, 12 çocuk ve antrenörlerinin kaldığı Tham Luang mağarasında geçen olayı oldukça gerçekçi bir şekilde ekranlara sunmuş. Her ne kadar orada geçen siyasi olayları çok yansıtmasa da film genel itibariyle keyifli ilerliyor. Amazon Prime Video’dan izleyebilirsiniz.

Sanctum (2011)

Sanctum-2011

Sanctum, muhtemelen mağaracılar ve dalgıçlar arasındaki en popüler filmlerin başını çeker. Bu film; mağarada başınıza gelebilecek kazaların, en popülerlerini, abartılı bir şekilde canlandırmakta. En çok dikkatimizi çeken nokta küçük bir led lambasının mağara dalışı yapan kardeşimiz aracılığıyla koca mağarayı aydınlatması ve ıslak kayada başarılı tırmanışlar yapılması.

The Descent – Cehenneme bir adım serisi (2005 – 2009 )

The Descent

Mağaracılık teknikleri, diğer filmlere kıyasla biraz daha güzel işlenmiş. Fakat o haliyle bile eksik. Yine dikkatimizi çeken en vurucu nokta Petzl ASCENSION marka el tırmandırıcısı ile onlarca mağara canavarını öldürmeyi başarabilen ablamız oldu.

The Cave – Mağara (2005)

The Cave

Bu film sulu bir mağaraya giren profesyonel insanları anlatıyor. Sonunun şaşırtıcı bitmesi dışında, ATC ile zıplayarak kasksız bir şekilde mağaraya atlayan ablamız dikkatimizi çekiyor. Şaşırtıcı olan kısmı bağlı olduğu ip öyle dinamik falan değil, bildiğimiz yarı-statik ipler. Zaten olması gereken hızın çok üstünde iniş yapıp sağ salim aşağıya inebiliyor. Tabi ki bu mağaracı gözünden, yoksa evrim geçirmiş insanımsı canlılar oldukça yaratıcı. Başında the’sı olmayan Cave isimli film ile çok fazla karıştırılmakta.

Cave – Mağara (2016)

Cave

Tek bir takoza güvenip, cayır cayır sürten dinamik ipe giren oyuncumuz. Petzl Corax tırmanış kemerine garip bir şekilde bağlanmış sürtünme karabinası olmayan Stop Desendörle girmiş. Tabi ki biz mağara olsak daha kötü cezalandırır idik. Merak etmeyin bu filmdeki tek canavar, mağaraya girmeden önce Grivel kask takarken, mağarada Petzl’a dönen ve bu kaskı eski rus kasketi ile değiştiren, mağaraya daldıktan sonra kafasında Black Diamond kask gördüğümüz Victor’dur.

The Cavern – Mağara (2005)

The Cavern

Film Kazakistan’da bir mağara ekspedisyonu düzenleyen 7 genç mağaracımızı konu almış. Filmin başında siyahi mağaracı kardeşimizin ailevi meselelerini ateş başında dinledikten sonra başlarına bir iş geleceğini anladık. Bizi en çok sevindiren ilk kez bir filmde adam akıllı mağaracı tulumu giyen mağaracıların olması oldu. Sevincimiz çok uzun sürmedi ve tulumun üzerine tırmanış kemeri giydiler. Ayrıca utanmadılar mağaraya bildiğiniz kamp çantası ile girdiler. Yetmedi mağarada dinamik ip kullandılar. Küfreder gibi birde gri-gri benzeri bir iniş aleti kullandılar hemde kar eldiveni ile. Olsun yine de en garip mağara canavarımız bu filmde görülmekte.

The Rescue – Kurtarma (2021)

The Rescue (2021)

Thirteen Lives filmimize benzer olarak The Rescue belgeseli Haziran-2018’de geçen Tayland kurtarmasını ele alıyor. Filmde görmediğiniz ve duymadığınız şeylerin bir çoğunu bu belgeselden öğrenebilirsiniz. 2022 yılında buna benzer bir belgesel Cave Rescue (2022) adında Tayland yapımlı olarak piyasaya çıktı.

Cave of Forgotten Dreams (Unutulmuş Düşler Mağarası) 2010

Cave of Forgotten Dreams

Aslında film demek biraz saçma olacak.

“Unutulmuş Düşler Mağarası” oldukça kaliteli bir belgesel.

O yüzden gerçeklik den uzak olmayan bir mağara filmi izlemek istiyorsanız tam size göre. Ama korku ve gerilim arayan biriyseniz uzak durmanızda fayda var oldukça sıkılacaksınız.

World’s Biggest Cave / Dünyanın En Büyük Mağarası

Hang Son Soon Mağarası

Buna da film demeyeceğim çünkü bu da bir belgesel.

National Geographic tarafından çekilen bu filmde. İçerik olarak 1991 yılında Vietnam’da keşfedilen Hang Son Doon Mağarasından bahsetmekte. Bahsedilmesinin en önemli nedeni ise dünyanın en büyük mağarası olmasıdır. Dikkat edin “en derin” ya da “en uzun” dememiş, çünkü onlar farklı mağaralar.

Jumartesi olarak iyi seyirler dileriz….

takip etmeyi unutmayın…

You May Also Like

İple Erişim

Camp İniş Ekipmanı Hakkında Kullanıcı Yorumu

İple Erişim

İple Erişim size uygun bir meslek mi?

Mağara

Gerekli malzemelerin olduğu link burada: https://www.jumartesi.net/3b-magara-t… Kullanılan Programlar -Polycam -Blender Bu tarz videoların devamı için beğenip paylaşmayı unutmayın.

Mağara

3B Mağara Modelleme