Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

Tırmanış

Everest Sanat Galerisi

Gönüllülük Esaslı Kuruluş, Sanat Enstalasyonu Yapmak İçin Everest Çöp Kutusu Kullanıyor.

Everest ‘de, Sagarmatha Next Center isimli, gönüllülük esaslı çalışan bir grup. Dünyanın en yüksek zirvesinden atık ve çöp topluyor. Ayrıca bunları bir sanat projesine dönüştürüyorlar.

Sagarmatha Next Center, Everest’de bırakılan atıkları toplayarak Sanat Enstalasyonu yapıyorlar. İsmini “Peak of Heaven” ın geleneksel Sanskritçe karşılığından alan projenin merkezi, Namche Bazar’da (Everest Ana Kampına giden ana yol (3.780m) üzerinde. ) yer oluturulmakta.

Uluslararası olarak turistler uzun zamandır Everest zirve tırmanışı yapmakta ve bölgeye oldukça büyük döviz bırakmaktalar. Ancak bu tırmanış turizmi beraberinde çevresel bozulmayı getiriyor. Her yıl yaklaşık 60.000’den fazla turist Khumbu Vadisi’ni ziyaret ediyor ve bu sayı giderek artıyor.

Kullanılan oksijen bidonları, insan atıkları, kırık merdivenler, yiyecek ambalajları büyük sorun. Everest’i dünyanın en yüksek çöp kutusuna çevirmeye hazır durumda. Her sezon yaklaşık 790 kg çok bırakılıyor ve bunların sadece %40’ı organik. Geri kalan plastik ,metal ve cam atıklar.

Sagarmatha Next Center bir çöp eseri yapıyor. Hem de farkındalık yaratmak için sergilenecek hem de yerel koruma gruplarına satılacak.

Sagarmatha Next Center’ın temel amacı, turistleri çözümün bir parçası haline getirmek isteniyor. Dünyanın diğer dağlık bölgeleri için bir temizlik modeli oluşturmak gibi planları var.

Bu merkez aynı zamanda, bölgeye film gösterimleri, VR sunumlar, kafe ve mağaza katmayı düşünmekte. Her sene kendini güncellemek için sunumlar üreten “atık yönetimi için çevresel çözümler” isimli bir oluşumu da kendi bünyesinde barındırmakta.

Koranavirüs kısıtlamalarından sonra daha kalıcı iş yapabilecekleri düşünülmekte.

Sagarmatha Next instagram hesabı için tıklayınız.

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

Camp İniş Ekipmanı Hakkında Kullanıcı Yorumu

İple Erişim

İple Erişim size uygun bir meslek mi?

Mağara

Gerekli malzemelerin olduğu link burada: https://www.jumartesi.net/3b-magara-t… Kullanılan Programlar -Polycam -Blender Bu tarz videoların devamı için beğenip paylaşmayı unutmayın.