Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

İple Erişim

CAMP GIANT İniş Ekipmanı (Kullanıcı Yorumu)

Camp İniş Ekipmanı Hakkında Kullanıcı Yorumu

Camp GIANT iniş ekipmanı hakkında ayrıntılı kullanım sırasında edindiğim deneyimi elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

GIANT ile beraber yeni ürün tanıtım yazılarımda, tek tek standartları açıklamak ya da kullanım kılavuzunda yazanları tekrar hatırlatmak gibi eylemlerde bulunmayıp, sadece kendi kullanım deneyimimden bahsetmek istiyorum. Daha önceki deneyimlerime göre zaten merak eden kişiler standartları ve kullanım kılavuzunu okuyup edip bu yazıya geliyorlar. Merak etmeyip okumayan bu sitedeki o kısmı geçerek istediğini alıp çıkıyor.

CAMP Giant iniş ekipmanını ilk elinize aldığınızda hissedeceğiniz şey sağlamlık olacak. Petzl’ın giderek artan hafif ve zarif tasarımları bizi metal malzeme gerçekliğinden biraz uzaklaştırmış. Daha sonra tekrar Rig veya I’D S kullanmaya başladığınızda oyuncak gibi geliyor.

Yine iki şekilde iyi bulduğum ve kötü bulduğum özellikleri sırayla anlatacağım.

İyi özellikleri:

  • Camp Giant sağlamlığından hiç şüphe duymayacağınız bir ekipman ve ANSI standartlarını alarak güvenilirliği artırmış.
  • Rig ve I’D’de olduğu gibi ip içinden kıvrımlı bir şekilde çıkmıyor. Direk “U” şeklinde ip yuvası bulunmakta. Bu da 3:1, 4:1, 5:1 gibi makaralı sistemlerde kullandığınızda size avantaj olarak geri geliyor.
  • Kilit sistemi iki taraflı, eğer sonuna kadar kolu iniş yönünde çevirirseniz cihaz kendini kilitliyor (STOP yönü). Yine kilit tarafına doğru yavaş yavaş aşamalı bir şekilde yavaşlatabiliyorsunuz (Full-Lock Yönü).
  • 210 kilo güvenli çekeri ve 11,5 mm ipe kadar kullanılabilmesi ile kurtarma operasyonlarında kullanabileceğiniz bir cihaz haline gelmiş. Gerekli bütün kurtarma standartları da mevcut.

Kötü özellikleri:

  • Camp Giant bir çok iniş aletine kıyasla uzun bir ürün bu durum en başta Göğüs jumarından çıkıp boşunu aldığınız durumda sıkıntı yaratıyor. Hem de çıkış ekipmanı olarak kullandığınızda sizi çileden çıkarabiliyor.
  • İniş kolu kontrol hassasiyeti RIG ve I’D de olduğu gibi kolay kontrol edilememekte. Standart bir iniş hızında olduğu için diğer iniş ekipmanları kadar kolay kontrol edilemiyor.
  • Kapağını açıp kapatmak oldukça zor. Üzerinde yük yokken bile kapak tek elle zor açılıyor. Üzerinde yük varken tıpkı CT Sparrow iniş ekipmanında olduğu gibi biraz ipi boşlamak zorunda kalıyorsunuz.
  • Camp-Lock ismini verdiği Anti-Panik sitemi var. En üst kısımda giren ve çıkan ip kısmının tam ortasında bulunmakta. Fakat hiç kullanışlı görünmüyor. Çünkü Anti-Panik sistemler iniş kolunda olduğunda bile tartışmalı sistemlerdi. Camp Giant’daki bu sistem panik anında ilk başvuracağınız yer değil.
  • Sürtünmek için ekstra sağlam yapılmış sürtünme bölümü oldukça sağlam. Fakat ip genellikle yanında daha dayanıksız olan levha kısmına sürtüyor. Muhtemelen levha kısmı eridiğinde sivri bir bıçaktan farkı kalmayacak.
  • Arkasında bulunan iniş kilit ve fren yönünü gösteren yazılar oldukça çabuk siliniyor. Diğer iniş ekipmanlarına göre; ters yönde iniş yapan bu kolun üzerindeki yazıların silinmiş olması size heyecanlı anlar yaşatabilir.

Kısaca söyleyecek olursak. CAMP Giant daha çok makara sistemlerinde veya manevrasız kurtarma planlarında uygun bir ürün. Tabi Petzl Maestro ya da CMC Clutch sahibi değilseniz.

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

İple Erişim size uygun bir meslek mi?

Mağara

Gerekli malzemelerin olduğu link burada: https://www.jumartesi.net/3b-magara-t… Kullanılan Programlar -Polycam -Blender Bu tarz videoların devamı için beğenip paylaşmayı unutmayın.

Mağara

3B Mağara Modelleme