Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

İple Erişim

Camp GT TURBO Tam Koşum Emniyet Kemeri (Kullanıcı Yorumu)

Camp Turbo GT İple Erişim Kemeri Kullanıcı Yorumu

Uzun zamandır kullandığım Camp GT Turbo Tam Koşum Emniyet kemeri hakkında izlenimlerimden kısaca bahsetmek istedim.

Yaklaşık sekiz aydır gerek soğuk kış şartlarında gerek sıcak yaz şartlarında oldukça aktif bir şekilde kullandım.

Öncelikle üretici firmanın bize verdiği bilgileri yorumlayarak başlayalım:

  1. İlk maddede üretici firma bizlere Turbo göğüs jumarının tekerlekleri sayesinde aşınmanın/yıpranmanın azalacağını ve daha kolay jumarlama sağlayacağını söylemekte. Fakat jumarlama konusunda daha akıcı olduğu gerçek değil. Petzl Croll Large model göğüs jumarı çok daha rahat akış sağlamakta, yıpranma konusunda tekerler tabiki daha az yıpranmakta ama dişliler levhadan daha çabuk eskidiği için bunun da çok bir önemi yok. Tekerlerin bize rahatlık sağladığı tek pozisyon ipin göğüs jumarımıza 90 derece açıyla geldiği durumlar. Sekiz ay kullanımda sadece ip ile bir şeyler çekerken işime yarayan bir özellik oldu. Diğer göğüs jumarlarında levha eğimli olduğu için böyle bir şey mümkün değil. Yine bu küçük göğüs jumarı bazen el jumarınızda bulunan cowstail bağlantı karabinasının içine girerek size ip üzerinde sinir bozucu şakalar yapabiliyor.

2. Burada Turbo göğüs jumarının rahatlıkla değişebildiği söyleniyor. Bu doğru, alt kısımda üçgen delta üst kısımdada dik tutmak için klipsli perlon bulunmakta. Fakat yukarıdaki dik tutma perlonunun payı oldukça fazla ve jumarlama sırasında ipiniz ile göğüs jumarınız arasına girebiliyor. Kaptırıp jumarladığınız zamanlarda bazen göğüs jumarınıza oturamadığınızı fark ediyorsunuz, oldukça rahatsız edici.

3. Kendi patenti ile aldığı STS tokalardan bahsetmiş, bunun hakkında kötü hiç bir şey yok. Oldukça başarılı bir sistem olmuş. İlk başlarda alışma süreci uzun oluyor ama sonradan tek elinizle rahatça açabiliyor ve kapatabiliyorsunuz.

5 tane alüminyum alaşımlı bağlantı halkası olduğunu söylemiş.

4. 1 adet karın süspansiyonu. Bu halka konumu ipe girene kadar düzgün görünmekte fakat Petzl kemerlere göre daha yukarıda. Bu durum ip üzerinde yükselirken biraz daha kısa adımlar attığınız anlamına gelmekte.

5. 2 tane yanlarda konumlanma halkası. Bunun için söyleyecek bir şey yok normal konumlanma halkası hatta diğer kemerlere kıyasla daha geniş denebilir.

6. 1 adet düşüş durdurucu göğüs halkası.

7. Yine düşüş durdurucu için 1 dorsal halka.

8.

Arka kısımda perlondan yapılmış bir konumlanma halkası daha var. Açıkcası bunu konumlanmak için hiç kullanmadım ve konforlu olacağını da düşünüyorum. Çok sık kullanmadığım ekipmanları asmak için güzel bir halka olmuş. Aynı zamanda oturak taşımak için ideal olur.

9. Bağlantı halkalarını konumlandırmak için ayarlama tokasından bahsetmiş. Bu toka diğer tokalara göre oldukça sıkı. Sırt kısımdaki için yardım almadan tek elinizle kendiniz ayarlamanız oldukça zor. Biraz daha rahat ayarlanabilir bir sistem düşünülebilirmiş.

10. Kemerin bel desteğinden bahsetmekte. Bu yeni dolgu açıkcası kötü değil. Yazın çok fazla terletmiyor ve çok fazla sürtünme yaratmıyor. Hareketinizi kısıtlamayan başarılı bir sırt desteği olmuş.

11. Bacak kısmındaki dolgu da kötü değil. Ama bu kısımda rahatsız eden; üst kısımların fazla sert ve yukarda olması sebebiyle bacak arasını biraz sıkıştırması.

12. 10. maddede söylediğimiz bel desteği daha destekli olduğunu söylemiş bunu açıklamıştık zaten.

13. Arkadaki dokuma kısmının daha rahat olması için olduğunu söylemişler. Bu konuda diğer kemerlere kıyasla konforlu olduğunu veya daha az konforlu olduğunu söyleyemeyeceğiz.

14. Polyester kayış dokumasınının geniş olmasından bahsetmiş. Uzun kullanımda herhangi bir deformasyon yok.

15. Aynı şekilde polyester bacak dokumasınında deformasyonu konusunda bir sıkıntı yok.

16. Yeni dokumada yeni camp malzeme karabinası asmak için yerler olduğunu söylemiş. Malzeme taşıma karabinası kullanmadığım için yorum yapmayacağım.

17. İki büyük yan taşıma halkasını söylemiş. Aslında büyük olması çok daha kötü olmuş. Bu halkalar biraz arkada kalmış erişmek ve malzemeyi görmek zor. Büyük halka olduğu için aşağıya doğru yük binmiş olduğunda üçgen olarak bütün malzemeler üst üste biniyor. Bundan dolayı konumlanma halkalarına malzeme asmak zorunda kalıyorsunuz. Malzeme taşıma halkası oldukça başarısız.

Genel olarak çoğu yorumu bitirdik. Kendi gözüme çarpan diğer problemlerden bahsetmem gerekirse:

1.

Rengi ilk geldiğinde çok canlı bir kırmızıydı. Çok kısa süreçte bu canlılığını yitirdi ve oldukça çirkin görünmeye başladı. Soluk kırmızı bir kemer çalışma anında ne renk giyerseniz giyin oldukça eski ve yıpranmış görünüyor.

Öncesi
Sonrası

2.Üst kısmın perlonu göğüs bağlantı halkasında devamlı kıvrılıyor. Bu sebepten hem rahatsız edici hem de malzeme oldukça hızlı deforme oluyor.

Sonuç olarak Camp Turbo GT bir iple erişim kemeri için başarısız bir ürün.

Genelde Petzl kullanıldığı için onunla kıyasladık ama Camp Turbo GT’yi Petzl, CMC ve Yates GEAR kemerlerle kıyaslamak biraz mantıksız, buradaki markaların sınıfı içerisinde bir ürün değil. Kısaca söyleyecek olursak Kaya Safety ve Singing Rock kemerleri ile kıyaslamasını yapabiliriz. Güzel özelliği hafif olması ve perlon sıkıştırmak için kullanılan lastik omuz halkasının çok deforme olup salmaması.

Grimp Day ve benzeri yarışmalarda başarılı olan iple erişim teknisyenlerinin, üzerinde bu kemer olmadığını görebilirsiniz.

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

Camp İniş Ekipmanı Hakkında Kullanıcı Yorumu

İple Erişim

İple Erişim size uygun bir meslek mi?

Mağara

Gerekli malzemelerin olduğu link burada: https://www.jumartesi.net/3b-magara-t… Kullanılan Programlar -Polycam -Blender Bu tarz videoların devamı için beğenip paylaşmayı unutmayın.