Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

İple Erişim

IRATA mı? SPRAT mı?

SPRAT mı? IRATA mı? kendi kariyerinizi belirleyin.

Türkiye’de, İple Erişim yöntemini kullanmaya ihtiyacınız olduğunda ilk karşınıza çıkacak soru bu olacak. Bu yazıda bunun cevabını basit bir şekilde vermeye çalışacağım.

Her iki (IRATA ve SPRAT) sertifikasyon kuruluşunun geçmişinden biraz bahsetmek istiyorum.

Öncelikle ülkemizde daha popüler olan IRATA (Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği) Birleşik Krallık merkezli bir kuruluş. Şu an dünyanın en uzun süredir devam eden iple erişim şirketidir kendisi.

IRATA’nın kendisine bağlı 400 den fazla üye şirketi olması, uluslararası camia da daha önemli bir rol aldığını gösteriyor. Kontrol standartını koruyan bir denetim sistemi olması ve titiz teknik kadrosuyla IRATA tanınmış bir sertifikasyon kuruluşu.

SPRAT, biraz daha farklı bir yapıya sahip. Üyelik sistemine göre işleyen bir mekanizması var. SPRAT her geçen gün kendini geliştirip küresel tanınırlık kazansa da halen en fazla Kuzey Amerika’da tanınmakta.

Bir şirket bazında baktığınızda Türkiye’de acaba SPRAT mı? yoksa IRATA mı? sahibi olan çalışan işe alsam diye düşünüyorsanız çok kafa yormanıza gerek yok. Çünkü her iki eğitimi de genel olarak aynı şirketler verdiğinden kalite farkı olarak çok bir şey değişmez. Tabiki günümüzdeki yerel düzenlemelere baktığınızda durum bu şekilde. Eğer ileride farklı bir yasal düzenleme gelir ve tek bir belgeyi işaret ederse bu durum değişebilir. An itibari ile ülkemizde iple erişim hakkında hiç bir yasal düzenleme bulunmamakta, o yüzden gayet kaliteli ve düzgün işleyen eğitim sistemine sahip.

Şirket bazında değilde kişisel olarak düşünüyorsanız bir kaç soru sorarak bunları daha net algılayabiliriz.

Hangi ülkede çalışmak beni daha çok cezbediyor?

Eğer avrupa ülkelerine (Almanyada bazı bölgeler hariç) veya Birleşik Krallık’a gitme planınız var ise hiç düşünmeden IRATA belgesi sahibi olmalısınız. Eğer Kuzey Amerika’ya yakın bölgeler sizi daha çok cezbediyorsa SPRAT tam size göre. Tabiki bu durum çok net bir çizgiyle ayrılmıyor. Kimse Kuzey Amerikada IRATA tanınmıyor ya da Avrupada SPRAT’ın geçerliliği yok diyemez

Hangi işveren ile çalışmak istiyorum?

Çalışmak için hevesli olduğumuz şirketin hangi sektörlerde daha aktif iş yaptığı da küçük bir kıstas olabilir. Uluslararası düzeyde petrol ve gaz endüstrisi genelde IRATA tek elinde. Bina bakım ve rüzgar enerjisi sektörü tamamen tarafsız herhangi bir iple erişim belgesi geçerli olabilir. Köprü ve daha çok inşaat mühendisliği üzerine kurulu alanlarda SPRAT daha güvenilir bir marka.

Kariyer hedeflerim neler?

Önelikle karar vermeniz gereken İple Erişim sizin için nedir? Bu belgeye sahip olma amacınız bir işi yaparken bir yere erişmek mi? yoksa bu sektör üzerinde sorumluluk alıp yükselmek mi istiyorsunuz?

Her iki belge için başlangıçta 3 seviye mevcut. 1. seviyede işi gerçekleştirmek için iple erişim manevraları yapmayı öğrenirsiniz. 2. ve 3. seviyeye ilerlerken daha karmaşık kurtarma manevraları öğrenirsiniz. 3. seviyeye geldiğinizde herhangi bir sahada iple erişim ekibini yönetebilir duruma gelirsiniz. Daha fazla sorumluluk almak durumunda kalırsınız.

Neden bu soruyu sorduğumuza gelirsek. IRATA ve SPRAT arasında seviye atlama hızı biraz değişmekte.

IRATA, seviye atlamadan önce en az 1000 saat ip üzerinde çalışmanızı ister. Aynı zamanda 1 yıl bu işi yapıyor olmanızı da istemekte.

SPRAT, seviye atlamadan önce en az 500 saat ip üzerinde çalışmanızı ister. Aynı zamanda 6 ay bu işi yapıyor olmanızı istiyor.

Kariyer hedefiniz hızlıca seviye 3 iple erişim teknisyeni olmaksa, SPRAT daha cazip.

Hepsini bir kenara bırakırsak, iki kuruluşun eğitimine baktığınızda işin sonunda hep aynı şeyleri öğrenirsiniz. Yani müfredat birbirinde çok bağımsız değil.

Bunun yanı sıra küresel çapta düşündüğümüzde IRATA çalışma saatinin fazlalığı sebebiyle sizi daha deneyimli gösterir. Tabiki bu durum yine kendinizi nasıl geliştirdiğinizle alakalı fakat teknik olarak eşit seviyede iki farklı sertifikasyonu düşündüğümüzde. Çalışma saati IRATA’lıyı bir tık daha öne çıkaracaktır.

Sertifikasyon kuruluşunda söz hakkına sahip olmak istiyorsanız SPRAT bu konuda sizi daha ön plana çıkaracaktır. IRATA daha çok şirket gibi yönetilmekte fakat SPRAT üyeleri odaklı dernek mantığında çalışır.

Kısaca söyleyecek olursak ikisinden daha önemli olan şeyin kendinizi geliştirmek olduğunu anlayacaksınız.

Eğer şirket olarak hangisiyle çalışmak istediğinizi düşünüyorsanız, özellikle Türkiye’de ikisi de aynı hizmeti size verecek ve ikisindende memnun kalacaksınız. Eğer sadece Yüksekte Çalışma kurallarında çalışan şirketlerle çalışırsanız pişman olursunuz. SPRAT veya IRATA’lı personel size kaliteli hizmet sağlar.

Bunun hakkında daha fazla bilgiye sahip olursanız sektör hakkında bilgili iki insan ile röportajlarımını izleyebilirsiniz.

Engin Külahoğlu ile SPRAT mı? yoksa IRATA mı? için tıklayınız.

Volkan Güven ile SPRAT mı? yoksa IRATA mı? için tıklayınız.

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

Camp İniş Ekipmanı Hakkında Kullanıcı Yorumu

Mağara

Gerekli malzemelerin olduğu link burada: https://www.jumartesi.net/3b-magara-t… Kullanılan Programlar -Polycam -Blender Bu tarz videoların devamı için beğenip paylaşmayı unutmayın.

Mağara

3B Mağara Modelleme