Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

İple Erişim

Petzl Ense Koruyucu (Nape Protector)

Petzl Nape Protector kullanım hakkında

Bu yaz başından beri kullandığım PETZL Nape (enselik) için iyi ve kötü yanları hakkında bir inceleme yazısı yazmak istedim.

Petzl VIZIR, Petzl PROTECTOR, Kafa Feneri, kulaklık derken yarım kiloya yaklaşan STRATO kaskıma bu yaz PETZL enselik ekleyerek boyun fıtığı olma konusunda en büyük adımlarımı atmış oldum. Şaka bir tarafa, kask aksesuarları kullanmak oldukça keyifli. Fakat kaskın ağırlığı arttıkça gün sonunda çıkardığınızda ağırlığını derinden hissetmeye başlıyorsunuz. Neyseki yaz geldiğinden beri kafa feneri o kadar sık kullanmadığımdan, çantasıyla beraber kemerimde veya çantamda taşıyabiliyorum. Enseliğin ağırlığını ekarte ettiğimi düşünüyorum.

Ürün elime ulaşmadan önce korktuğum bir şey vardı. Petzl enseliğin biraz kalın görünmesi ve naylon malzemeden olması. Vücuduma temas ettiğinde terletmesi veya sentetik tişört hissiyatıyla rahatsız etmesi oldukça kötü bir senaryoydu. Enselik çok şiddetli bir rüzgarı arkanıza almadığınız sürece ensenize temas etmiyor. Çok şiddetli bir rüzgar olduğunda ise zaten terletmiyor. Hatta rüzgardan enseyi koruması bir artı bile sayılabilir.

Ürün elime ulaştığında diğer korkum yeterince güneşten koruyamayacak hissiyatı oldu. Bunun sebebi fotoğraflarda genelde tüm boynu koruyor görüntüsü verilmiş. Fakat kasktan ince başlayıp omuzlarda genişleyen bir yapısı var. PETZL enselik ilk bakışta enseden daha çok omuzları koruyan bir bez parçasına benziyor. Kullandıkça aslında o kadar saçma bir fikir olmadığını anladım. Öncelikle ense kısmının ince olması sizin kafanızı sağa ve sola çevirdiğinizde rahatsız olmanızı engelliyor. İkinci olarak omuzlara kadar uzun olması ASTRO kemerlerde en çok eskiyen omuz kısmının daha geç eskimesine ve rüzgarda sallansa bile enseyi korumaya devam etmesini sağlıyor. Son olarak yine uzun olması sayesinde, kafanızı hafif eğimli tuttuğunuzda geniş kısmı tamamen enseyi kapatmaya başlıyor. İlk başta bu ne saçmalık düzgün koruması için ille kafamızı eğmemiz mi gerekiyor demiş olabilirsiniz. Fakat genel olarak düşünün veya çalışan arkadaşlarınızı izleyin. İpteyken genelde kafamız hep eğimli duruyor. 

Sevmediğim yönlerine gelirsek;

Eğer geniş omuzlara sahip değilseniz ürün o kadar estetik durmuyor. Diğer ikincisi HI-VIZ renklere sahip olması sebebiyle şantiye alanında fazla dikkat çekiyor. Eğer çalışırken sırt çantası taşımayı seven biriyseniz biraz sinir bozucu olabilir. Devamlı çantanın altında kalan PETZL enseliği oradan kurtarmak için çaba sarfetmeniz gerekiyor. Son olarak, dışarıya bakan tarafı boyası sebebiyle çok fazla kir tutmuyor. Ama arka kısmı oldukça çabuk kirlenen ve iz yapan bir yapıya sahip.

Özetlemek gerekirse ürün ensenizi güneşten koruyor ve bunu UV korumalı kumaşı sayesinde oldukça başarılı gerçekleştiriyor. Yüzünüzü yarıya kadar kapatan Petzl VIZIR ve ensenizi kapatan PETZL Nape Protector ile beraber 50+ güneş kremi kullanabilirsiniz. Yaz günlerini düşük hasarlarla, bunaltıcı kar maskesi veya ikili buff’lar olmadan atlatmanın güzel bir yolu. 

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

Camp İniş Ekipmanı Hakkında Kullanıcı Yorumu

İple Erişim

İple Erişim size uygun bir meslek mi?

Mağara

Gerekli malzemelerin olduğu link burada: https://www.jumartesi.net/3b-magara-t… Kullanılan Programlar -Polycam -Blender Bu tarz videoların devamı için beğenip paylaşmayı unutmayın.