Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

İple Erişim

İple Erişim Değerlendirilmesinde Sık Yapılan Hatalar (L2 ve L3 İçin)

L2 ve L3 iple erişim değerlendirmesi sırasında en sık yapılan 3 hata.

Değerlendirme gününde başınıza gelebilecek hataların en sık yaşananlarını kısa bir şekilde özetledik. Umarım faydalı bir içerik olur.

Bunun dışında değerlendiriciler tarafından raporlanan hataların bir listesine TACS 9.6.3 – 9.6.4’de göz gezdirebilirsiniz.

Genelde dikkat dağınıklığı ve odaklanma yüzünden karşılaşabileceğiniz hatalardan bahsettik. L 2 ve L3 değerlendirmesine girmeden bu yazıya rastlarsanız muhtemelen oldukça dikkatli olursunuz.

L1’ler için sık yaşanan, hataları merak ediyorsanız buraya tıklayınız.

1. Tek Noktaya Düşmek

Evet biraz şaşırtıcı ama L1 hatalarında olduğu gibi buradada tek nokta bizimle beraber. Değişen tek şey L2 ve L3 değerlendirmesindekiler biraz daha karmaşık manevralarda bunu yapıyor. Siz 2 noktada bağlı olsanız bile kazazedeniz tek noktaya düşerse, yine değerlendirmeden kalırsınız. Aynı zamanda 2’li makaradan iki ip geçirdiğinizde, ikinci bir emniyet almanız gerekmekte.

2. Hat Kurulumu

4-5 gün süren eğitimlerde, bazı konuları göz ardı etmeniz gerekebilir. Değerlendiricinin en çok görmek istediği kurtarma manevralarına, çok fazla ağırlık verilirken, günlük hayatımızda çok sık kullandığımız rigging işlemi biraz daha kısa süreye bırakılmakta. Aslında bu durum günlük iş hayatınızda çok fazla kurtarma manevrası yapmamanızdan kaynaklanmakta. Buna kıyasla rigging işlemi neredeyse her iş günü yaptığımız şey. Dolaylı olarak eğitmenler bu şekilde düşünüp kısa süre harcıyor olabilir.

3. Yetersiz Teknik

Hepimiz bir manevrayı gerçekleştirmenin birden fazla yolu olduğunu biliyordur. Bazı iple erişim merkezlerinin özel risk değerlendirme ve teknik geliştirme birimleri bulunmaktadır. Bu teknikler raporlanarak bildirilir ve değerlendiriciler bu teknikleri önceden öğrenir. Değerlendirme sırasında siz bir tekniği kendinize göre uygularsanız “Eğitimsiz, Alışılmadık Teknik” hatası alabilirsiniz.

Belki haksızlık gibi görünüyor ama uyarlanabilirlik ve takip edilebilirlik, sahadaki ekip uyumu için oldukça önemli bir unsurdur. Tabi bu her durum için geçerli değildir. Belki sağlam, etkileyici ve temiz bir manevra yapmış olabilirsiniz. Yine de IRATA veya SPRAT sistemleri dışında bir manevra yapmamaya özen gösterin.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

İp ile yapılan kurtarma operasyonlarındaki dehşet verici hatalar.

İple Erişim

İple Erişim size uygun bir meslek mi?

İple Erişim

Konuk: Volkan Güven