Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

İple Erişim

IRATA RAMRASS Nedir? Nasıl Olunur?

İple Erişim Yöneticisi İple Erişim Güvenlik Süpervizörü (RAMRASS)

RAMRASS; IRATA’nın iple erişim sektöründeki kalifiyesiz süpervizör açığını kapatmak için düzenlediği bir denetleme/eğitim sistemidir.

Her L3’ün süpervizör olamayacağını ve olmak isteyenlerin RAMRASS sürecinden geçmesi gerektiğini düşünen IRATA. Eylül 2019’da İskandinav bölgelerini pilot bölge belirleyip bu sistemi takip etmeye başladı.

RAMRASS‘ın açılımı, İple Erişim Yöneticisi İple Erişim Güvenlik Süpervizörü (Rope Access Manager Rope Access Safety Supervisor). Yani yakın zamanda sahada süpervizör olarak iş yapacak kişilerin bu eğitimi alması beklenebilir. En azından beklenmesi gerekiyor.

Türkiyede’de olan ve olmaya devam edecek bir mantık hatası bulunmakta. İple erişim süpervizörü aynı zamanda devam eden işi de takip edip onu diğer ekip üyelerinden daha iyi bilmek durumunda bırakılmakta. RAMRASS diğer işlerle hiç alakası olmamakla beraber sadece olması gerektiği gibi iple erişim için geliştirilmiş bir kontrol mekanizması. Yani iple erişim dışında şantiyede yürütülen işler için bir kontrol sistemi değil.

Şimdilik RAMRASS isteğe bağlı bir eğitim süreci olarak planlanıyor. Sahada süpervizör olmak için IRATA tarafından böyle bir istek yok. Ama pilot bölge verileri toparlandığında kaza ve ramak kala olaylarında azalma olursa bunun zorunlu kılınmaması için hiç bir neden bulunmamakta.

RAMRASS İçeriği;

İki aday kategorisinde eğitim bulunmakta:

a) IRATA yetkili iple erişim yöneticisi olmak isteyen kişiler;

b) IRATA yetkili iple erişim güvenlik süpervizörü olmak isteyen kişiler.

Adaylar öcelikle, ICOP hakkında sahip oldukları bilgilere, yönetim veya denetim becerilerine göre incelenmekte. Sağlık ve güvenlik bilgileri sorgulanmakta. Sınavların hepsi adaylara verilen öğrenme materyallerinden oluşturulmakta. Sınavlar, bağımsız bilgisayar tabanlı test merkezlerinde yapılmakta. Sonucunda adayın başarılı veya başarısız olduğu bilgisi verilmekte. Sonuçlar otomatik olarak IRATA merkez ofisine gönderilmekte ve doğruluğu burada onaylanmakta. Başarılı adaylar bunun sonucunda, IRATA nitelikli iple erişim yöneticisi olur. Veya IRATA nitelikli iple erişim güvenlik süpervizörü gibi ünvanlar kazanarak sertifikaya sahip olurlar.

Kitaplar:

Program, kayıtlı başvuranlara dört çalışma kitabı sunmakta:

  1. Çalışma Kitabı A: İple erişim yöneticileri için yönetim becerileri;
  2. Çalışma Kitabı B: İple erişim yöneticileri için sağlık ve güvenlik bilgisi;
  3. Çalışma Kitabı C: İple erişim güvenlik denetçileri için denetim becerileri;
  4. Çalışma Kitabı D: İple erişim güvenlik denetçileri için sağlık ve güvenlik bilgisi.

Konuların bazılarının zorunlu olmasıyla beraber, bütün soru ve sorumluluklar bu kitaptan olacak.

IRATA ONAYLI İPLE ERİŞİM MÜDÜRÜ için UYGUNLUK

Başvuru IRATA Seviye 3 iple erişim teknisyeni olarak kalifiye olan IRATA iple erişim teknisyenleri içindir.

NOT: Seviye 3 iple erişim teknisyeni kalifikasyonunun başvuru sırasında veya sonrasında güncel olması gerekmez.

Kayıt olduktan sonra. Başvuru sahiplerinin, başvurularının ikinci bölümünden önce, çevrimiçi olarak, yönetim becerileri (Çalışma Kitabı A). Ardından iple erişim yöneticileri için sağlık ve güvenlik bilgileri (Çalışma Kitabı B) ile ilgili çalışma kitaplarını başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Ayrıca, tüm başvuru sahiplerinin ICOP’nin en son baskısı hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

IRATA ONAYLI İPLE ERİŞİM GÜVENLİK MÜDÜRÜ için UYGUNLUK

IRATA onaylı iple erişim güvenlik süpervizörü olmak için başvuran adaylar şunlara sahip olmalıdır.

  1. IRATA Seviye 2 iple erişim teknisyenleri, bir IRATA üyesi şirket veya IRATA üyesi şirketler için çalışanlar (tam üye olanlar);
  2. IRATA Seviye 3 iple erişim teknisyenleri, doğrulanmış bir işyeri deneyimi dönemini tamamladıklarında bu seviyede kalifiye olabilir. Bir IRATA üyesi şirket veya IRATA üyesi şirketler için çalışanlar (tam üye olanlar).
  3. Bu planın yürürlüğe girmesinden en az 12 ay önce bu seviyede kalifiye olan IRATA Seviye 3 iple erişim teknisyenleri.

NOT: Yalnızca bir IRATA Seviye 3 iple erişim teknisyeni, IRATA onaylı iple erişim güvenlik süpervizörü olabilmekte.

Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

Camp İniş Ekipmanı Hakkında Kullanıcı Yorumu

İple Erişim

İple Erişim size uygun bir meslek mi?

Mağara

Gerekli malzemelerin olduğu link burada: https://www.jumartesi.net/3b-magara-t… Kullanılan Programlar -Polycam -Blender Bu tarz videoların devamı için beğenip paylaşmayı unutmayın.