Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

Mağara

Yeni Petzl SUPERAVANTI, TORSE, AVEN ve EXPLO

PETZL’ın mağaracılık için güncellediği yeni ürünler ve incelemesi.

Petzl AVEN eski FRACTIO kemer yerine tasarlanmış bir mağaracı alt kuşamı. EXPLO ise mağaracılık için daha pratik bir üst kuşam.

Tam mağaracıları unuttu derken Petzl yakın zamanda yeni STOP ve SIMPLE indiricilerini piyasaya sürmüştü. Şimdi de SUPERAVANTI ve TORSE’nin yeni sürümünü piyasaya sürdü. Fakat FRACTIO kemer yok ama daha iyi iyisi var.

Aslında AVEN için direk FRACTIO yerine üretilmiş demek çok doğru olmayabilir. Çünkü FRACTİO ve FALCON ASCEND model kemerin ara formu gibi bir ürün.

İncelemeye geçmeden önce Türkiyede hala piyasaya girmeyen AVEN, Fransada şu an 119 Euro gibi bir fiyata sahip. EXPLO üst kuşam ise 69 Euro.

SUPERAVANTI değişiminden başlayalım:

İlk gözümüze çarpan daha dikkat çekici turuncu renk olması oldu. Bu şekilde düşük ışıkta daha rahat görebileceğimiz bir alt kuşam olmuş.

İkinci değişim ise bağlantı halkaları. Artık daha kalın ve daha geniş. Eski modelde en büyük problemin otomatik kilitli karabina kullandığımızda çabuk eskiyen bağlantı halkaları olmasını değerlendirmiş PETZL.

Üçüncü büyük değişim ise malzeme askısının iki katına çıkması olmuş. Gerçekten gerekli ve yerinde bir karar. Artık az karmaşık ve daha fazla malzeme taşıyabileceğiz. Her malzeme askısı Max:5 kg yük taşır.

Dördüncü değişen özelliğimiz ise bel bağlantı perlonunun sıkma tokasının yenilenmesi olmuş. Bu da artık daha rahat sıkıp, ayarlayabileceğimiz anlamına geliyor. Fazladan koruma eklenmesi de önemli bir gelişme.

Son olarak bacak perlonu korumalarındaki PETZL yazıları biraz küçülmüş. Daha mat bir koruma materyali seçilmiş. Ayrıca sol bacak perlonundaki SUPERAVANTI yazısı oldukça şık durmuş

Beden aralığı eskiye nazaran değişmemiş. Yine SIZE 1 ve SIZE 2 seçeceği ile satışta.

Teknik notlara baktığımızda eski notlardan farklı olarak;

  • Yeni bel perlonu sıkma işlemini açıklamış.
  • AVEN ve SUPERAVANTI’nin teknik notlarını birleştirmiş.

YENİ TORSE

YENİ TORSE

Yeni TORSE’deki tek değişim. Bir önceki TORSE’de olduğu gibi RENK OLMUŞ.

Artık YENİ SUPERAVANTI ile birebir aynı renklere sahip.

YENİ AVEN

YENİ PETZL AVEN

Öncelikle en büyük sıkıntısı ile başlayalım.

PETZL FALCON ASCEND modelinde olduğu gibi AVEN’de de bağlantı halkası çok yukarıda. Bu demek oluyor ki her jumarladığımız adımda (düzgün ayarlanmış bir footloop düşünüldüğünde) SUPERAVANTI’ye kıyasla daha az yükseleceğiz.

Ama bu kemer biraz daha mağarada ip üzerinde sadece jumarlayan kişiler için değil. Daha çok ip üzerinde vakit geçirecek (döşeme, fotoğraf, ölçüm, vb…) kişiler için tasarlanmış. Fakat buradada piyasadaki diğer ürünler devreye giriyor.

O zaman neden MTDE’nin bağlantı halkaları daha aşağıda olan rahat modellerinden almayayım? Bu sorunun cevabı size kalmış.

Benim için diğer kemerlerden ayıran ilk özelliği malzeme halkası olmuş. SUPERAVANTIDE 4 e yükselen malzeme halkası bu modelde 7 ye yükselmiş. Ve iple erişim kemerlerinde alışık olduğumuz yatay malzeme askısı modelinin bir benzeri artık mağara kemerinde var. Daha rahat malzeme asabilmek için bu oldukça önemli bir adım. Bu arada her malzeme askısı 5 kg çekere sahip. Ayrıca CARITOOL malzeme karabina asmak için yer bırakması daha fazla malzeme asabileceğiniz anlamına gelmekte.

Diğer göze çarpan özelliği bel desteği süngerleri. FALCON’da bulunan tek parça sünger oldukça fazla ve az bir şey hareketi engelleyen yapıya sahipti. Artık AVEN hareket özgürlüğünü kısıtlamayan bel desteğine sahip. Bu terletmeyeceği anlamına mı gelir? Tabiki hayır ama dediğimiz gibi bu kemer ipte devamlı jumarlayan değil iş yapan insanlar için.

Bacak halkalarının bel halkasına bağlanma şekli ise oldukça dikkat çekici. Artık daha giyilebilir durumda. Ama bu kısım ip üzerinde rahatsız eder mi? yoksa etmez mi? denemeden bilemeyiz.

YENİ EXPLO Üst kuşam:

PETZL EXPLO ÜST KUŞAM

Geç kalmış olsada artık işe yarar bir üst kuşam üreten PETZL bu üründe AV Spelshoulder Pro üst kuşama çok benzer bir tasarım kullanmış.

AV Spelshoulder PRO

Hali hazırda Spelshoulder PRO kullanıcısı olarak bu kuşamda yaşadığım sıkıntıların çoğunu çözmüş gibi.

Ayarlama perlonları ön tarafta olduğu için, ne kadar düzgün bağlarsam bağlayayım, mağara içerisinde sağa sola takıldığında açılıyor ve düzeltmeye çalışmak can sıkıyordu. Petzl EXPLO ile bu sıkıntıyı arka tarafa koyarak çözmüşe benziyor. Çünkü aynı sıkıntıyı PETZL’ın VOLTIGE koşumlarında da yaşanmaktaydı.

PETZL EXPLO

Diğer sorun AV SPELSHOULDER PRO’nun göğüs jumarı sıkmak için kullanlan perlon tokasındaki, metal silintirin kopup düşmesiydi. PETZL tokalar konusunda uzman olduğu için böyle bir problem olacağını sanmıyorum. Petzl bu silindir kısmı daha rahat kayması için tırtıklı yapmış.

Malzeme asmak için kullanılan yatay askıların daha geride olanları AV Spelshoulder’da koltuk altınıza kadar gelmekteydi. Dolayısıyla orayı neredeyse hiç kullanmıyordum. PETZL EXPLO bu sorunu yatay ve dikey olarak 2 şer malzeme askısı koyarak çözmüş. Aynı zamanda Speleshoulder’ın karabina takmak için yaptığı ama hiç kullanmadığımız yeri de iki adete çıkararak malzeme askısı haline getirmiş. Bu da kullanışlı görünmekte.Teknik notlara baktığımızda, yine bütün malzeme askıları 5’er kg güvenli çekere sahip.

Unutmamakta fayda var bu üst kuşam, sadece göğüs jumarınızı dik tutmak ve malzeme asmak için var. PETZL VOLTİGE ile karıştırmamak lazım.

Son olarak turuncu detaylar diğer mağara kemerleri ile aynı tonda ve oldukça uyumlu görüneceğe benziyor.

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

Camp İniş Ekipmanı Hakkında Kullanıcı Yorumu

İple Erişim

İple Erişim size uygun bir meslek mi?

Mağara

Gerekli malzemelerin olduğu link burada: https://www.jumartesi.net/3b-magara-t… Kullanılan Programlar -Polycam -Blender Bu tarz videoların devamı için beğenip paylaşmayı unutmayın.