Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

İple Erişim

Hileli Kayıt Defteri (Logbook)

Hileli kayıt defteri (logbook) nedir? nelere yol açar?

Son zamanlarda özellikle Kuzey Amerika’daki IRATA topluluğu içerside, hızla artan bir “Kayıt Defteri Dolandırıcığı” hile örneğinden bahsetmek istiyorum. Bu olayı yaşadığınızda genelde dolandırıcılık yaptığınız saatler değil, komple kayıt defteriniz geçersiz sayılmakta.

IRATA Logbook’unuzu doğru bir şekilde doldurma ısrarımız o yüzden sürüyor. Dağınık bir Logbook her zaman şüpheli bakılmanızı sağlar.

Peki dağınıklıktan kastımız nedir?

 • Kronolojik olarak kaydedilmemiş iş saatleri.
 • Tüm Logbook’un bir günde doldurulmuş olması.
 • Tüm sayfayı aynı süpervizörün doldurmuş olması.
 • Gerekli bilgilerin eksik olması.
 • Fazla iple erişim saati koyulması.(Bir günde 8 saat ip üzerinde çalışamazsınız. Böyle bir durumda değerlendirici size hiç tuvalete gitmedin mi? müşteriyle konuşmadın mı? yemek yemedin mi? gibi sorular sorabilir.)
 • Eksik imza bulunması.
 • Manevraların yazılmamış olması.
 • Tek bir satırda, 2 haftadan fazla çalışma saati olması.

Eğer sizin Kayıt Defterinizden şüphelenen bir değerlendirici olursa ?

Bütün saatlerinizi, bütün süpervizörlerinize ulaşıp işi doğrulama hakkına sahiptir. Eğer onlara ulaşamazsa iş verene veya müşteriye mola saatinize kadar sorabilir. Sizde bu iletişimi sağlamakla zorunlusunuz.

IRATA için sahtekarlık nedir?

 • Çalıştığını söylediğin saatlerde gerçekten çalışmamak.
 • L3 süpervizörü, Yönetici veya İşveren imzalarını taklit etmek.
 • Kayıt Defterini imzalayan kişi çalışma saatlerinizi imzaladığında sahada veya şirketinizin çalışan bir biriminde değil ise.
 • Çalıştığınızdan daha fazla saat yazmak. (Bir önceki günün aksayan saatlerini ekmek de buna dahil.)

IRATA kayıt defteriniz hile li ise başınıza ne gelir?

Koşula ve duruma bağlı olarak değişkendir. Genel olarak değerlendirici, Kayıt Defterinizi alır ve daha fazla araştırma için IRATA merkez ofisine gönderir. Sonuçlar, IRATA sertifikanızın düşürülmesi (L3 iseniz L2’ye düşmek gibi) ya da ömür boyu IRATA sertifikası alamamanız olabilir. L3 süpervizörünüz ise geçersiz saat imzaladığı için kınama cezası alacaktır.

Neden kayıt defteri bu kadar önemli?

IRATA Kuzey Amerikada yapılan son toplantıda, hile li logbook için gündem oluşturdu ve IRATA TACS, bölüm 4.13.4’e göre şunları belirtti.

“Kayıt defterinin amacı iple erişim teknisyeninin aldığı deneyim ve eğitimi, iple erişimle ilgili toplam saatler, yapılan işin türü ve çeşidi/ işin ne zaman yapıldığı dahil olmak üzere kaydetmektir. İple erişim teknisyenleri düzgün ve doğru doldurulmamış bir kayıt defteri olmadan değerlendirilemez ve Seviye 2/Seviye 3 olmazlar.

Tabiki bu iş saatleri sizin iş kalitenizi ölçemez ama geniş açıdan bakarsanız. İple erişim reklamını güvenilir ve düzgün olarak yapan bir iş kolu. Yani siz güvenilir olmayan işler yaparsanız hem mesleği hemde kendi güvenilirliğinizi yakarsınız.

Ayrıca her şişirme L3 bir gün ortaya çıkar. Sektör hala küçük ve insanlar kimin aktif olarak bu işi yaptığını biliyor. İple erişim için olan gruplardan sık mesaj atmak sizin o işi yaptığınızın göstergesi değildir.

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

Camp İniş Ekipmanı Hakkında Kullanıcı Yorumu

İple Erişim

İple Erişim size uygun bir meslek mi?

Mağara

Gerekli malzemelerin olduğu link burada: https://www.jumartesi.net/3b-magara-t… Kullanılan Programlar -Polycam -Blender Bu tarz videoların devamı için beğenip paylaşmayı unutmayın.