Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

İple Erişim

Ayak bağı – Üzengi – Foot loop

Ayak bağı özellikler ve kullanımı hakkında geniş inceleme.

Nasıl bir ayak bağı (üzengi) tercih etmeliyim ?

Öncelikle ayak bağı kendi boyunuza göre ayarlamanız gereken bir ekipman. Boyutunu ayarlamak için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz.

Unutmayın eğer düğüm kullanacaksanız, olması gerekenden biraz daha kısa yapınız. Yük binince düğüm sıkışacak ve biraz uzayacaktır.

1. Yöntem ( üzerinde ekipman yoksa )

Ayakta dik bir pozisyondayken, göbek deliğinizden ayağınıza kadar olan kısma göre bir ölçü alabiliriz. Bu size yaklaşık bir ölçü verir.

2. Yöntem ( üzerinde ekipman varken )

Ayakta dik bir pozisyondayken, el jumarınızın jumarlı kısmını, göğüs jumarınızın jumarlı kısmının hemen üzerine koyarak ayağınızla ayak bağınıza bastığınızda gergin olarak duruyorsa, o ayak bağı tam size göre gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Boyut konusunda bir sıkıntı yaşamadığımıza göre şimdi ayak bağı( üzengi ) tipleri hakkında bir kaç örnek gösterelim.

Çeşitlere geçmeden önce genelde üç çeşit ip kullanılmakta. Birincisi, yardımcı ip dediğimiz 5mm ve üstü olan statik ipler ya da dyneema ipler. İkincisi spectra veya pure dyneema denilen 5mm lik sürtünmeye dayanıklı ipler. Sonuncusu da perlondan yapılan ayak bağları.

Yardımcı ipler ile yapılan ayak bağları :

Yardımcı iple ayak bağı yapmak özellikle mağaracılık sporunda oldukça yaygın. Nedeni özellikle Türkiye’de pure dyneema ipleri bulmanın imkansız olması.

Yardımcı iple ayak bağı yapmak hem çok ucuz hem de zahmetsiz. Tabi ki pure dyneema iplere göre daha çabuk eskimekte lakin ucuz olması sebebiyle eskiyince atmanız oldukça kolay olacak diye düşünüyoruz.

Eğer bilinçsiz kazazedeyi ipten alma çalışması yaparken ayak bağı kullanıyorsanız, bunların 8 veya 9 mm lik olanını kullanmanız size daha güvenli çalışma fırsatı sunacaktır. Zaten bu yönteme alışmışsanız pure dyneema ve perlon ayak bağı kullanmanız sizin için imkansız.

Piyasada bir çok hazır ayak bağı bulunmakta.

Fakat yardımcı iple yapabileceğiniz ayak bağı şekillerine de bir göz atalım isterseniz.

Karabina taktığınız bölüme kapalı sekizli gibi loopu yük binince sıkışmayacak düğümler atarsanız sizin için daha iyi olacaktır. Karabinayı çıkarmak istediğinizde rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Ayak basacağınız kısma da bulin düğümü atarsanız ayağınızı basacağınız yer daha ayrık durur.

Unutmayın ayağınızı basacağınız kısmı çizmenizin çamurluyken girebileceği genişlikte yapmanız işinize gelebilir.

Ayak bastığınız kısma plastik boru tarzında şeyler takmanızı çok önermiyoruz. Özellikle mağaranın içinde pozitif döşeme yapmanız gereken yerlerde çamur olduğu zaman bu tarz malzemeler çok fazla kaymakta. Onun yerine bir parça tüp perlon geçirebilirsiniz yahut direk ayak basma yerini perlondan yapabilirsiniz.

Perlon ile yapılan ayak bağları :

Daha çok hazır satılan ayak bağlarında görürsünüz. Fakat mağaracılıktan daha ziyade iple erişim yapan biriyseniz tavsiye ediyoruz. Çünkü mağarada perlon ayak bağı tam olarak katlanamamakta ve dar yerlerde sizin sağa sola takılma ihtimalinizi artırmakta. Çok fazla çamur yapışması da cabası.

Petzl FOOTAPE II

Beal airstep

Pure Dynaama(spectra) Ayak Bağları :

Özellikle mağaracılıkta en çok tercih edilmesi gereken ayak bağlarıdır. Zaten tarih öncesinden kalma yöntemlerle ipten adam alma çalışmıyorsanız, ayak bağınızı göğüs jumarınıza girmeniz hiç bir zaman gerekmeyecek. Spectra iplerin sağlamlığı sayesinde ayak bağınız jumarlarken kayaya sürtse dahi kolay kolay zarar görmeyecek. Artık fabrikasyon ayak bağlarının bir çoğu zaten bu tarz iplerden oluşmakta.

Devam etmeden söyleyelim genellikle kurbağlama tarzında jumarlayan biriyseniz iki ayağınızın girebileceği ayak bağları tercih etmelisiniz.

MTDE Siam

PETZL Footcort II

RODCLE Reglable (favorim budur)

Gördüğünüz gibi piyasada bir çok spectra ayak bağı var. Çoğu ayak basma yerini perlon yapmış. Az da olsa jumarlarken daha rahat edebiliyorsunuz. Ayarlanabilir olması yine döşeme sırasında size büyük rahatlık sunuyor.

Peki ben kendim yaptım küçültüp kısaltamayacak mıyım?

Tabi ki hayır, tam kazık düğümüyle kısa sürede istediğiniz boyuta getirebilirsiniz.

Unutmayın, ayak bağınız için kilitsiz asimetrik d karabina kullanırsanız gerektiği yerlerde rahatlıkla çıkarıp istediğiniz gibi kullanırsınız.

Aid bir hatta ayak bağımızın daha modüler olmasını hangimiz istemedik ki. 🙂

Ve yine unutmayalım. Jumarlarken ayak bağımız kopar ise, duvara kafa atmamamız için hiç bir sebep yok. 🙂

Hep çift emniyette kalmanız dileğiyle…

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

Camp İniş Ekipmanı Hakkında Kullanıcı Yorumu

İple Erişim

İple Erişim size uygun bir meslek mi?

Mağara

Gerekli malzemelerin olduğu link burada: https://www.jumartesi.net/3b-magara-t… Kullanılan Programlar -Polycam -Blender Bu tarz videoların devamı için beğenip paylaşmayı unutmayın.