Bize Katılın

Hi, what are you looking for?

İple Erişim

A+A Fuarı Düsseldorf – 2021

İş Sağlığı ve Güvenliği sektöründe etkin olan, Skylotec başta olmak üzere uluslararası markaların katılımıyla 2 yılda bir Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen “A+A Fuarı”, bu yıl pandemiye rağmen 56 ülkeden 1200’ü aşkın firma temsilcisinin katılımıyla ve 25.000’in üzerindeki ziyaretçi sayısıyla yapıldı.

Bu yıl birlikte katılma fırsatı bulduğumuz bu fuarda, İple Erişim sektöründe hali hazırda kullandığımız ve ileride kullanmayı umduğumuz, henüz piyasaya sürülmeyen birçok ekipmanı deneme fırsatımız oldu. Sektör her anlamda büyüyor ve gelişiyor.

Biz de mesleki olarak kendi payımıza düştüğü kadarını sizler için çekmeye ve anlatmaya çalıştık.

Öncelikle videodaki anlatımlar İngilizce’dir. İngilizce bilmeyenler için aşağıdaki bilgiler video zamanına göre derlenmiştir.

0:00 – 1:55       SKYLOTEC – ACTSAFE Acx Power Ascender

Akülü vinç(liberatör) olarak adlandırabileceğimiz bu aletle çıkış yapmak çok hızlı ve basit. Fakat Jumarı tarihe karıştırması için astronomik fiyatının biraz düşmesini bekleyeceğiz. Avrupa’da birçok firma ve özellikle Kurtarma ekiplerinin envanterinde olan akülü vinçler gün geçtikçe daha da gelişiyor. Bu model 150 m mesafeye kadar uzaktan kumandayla kontrol edilebiliyor. Alet çift bataryalı olarak geliyor. Suya ve toza karşı dayanıklı. İp üstünde batarya biterse manuel indirme koluyla iniş yapılabiliyor. Fakat ağırlığı 13 kg olan aletin fiyatı 15.000,00 dolar civarında. Yazıyla on beş bin dolar 😊

Ürünlerin tanıtımı konusunda oldukça ilgili ve nazik olan Skylotec çalışanlarına teşekkür ederiz.

Daha detaylı bilgi için üreticinin web sayfasını ziyaret ediniz.

https://www.skylotec.com/nam_en/actsafe-acx-power-ascender-poa-001.html

2:04 – 5:25       CAMP – Giant İniş Aleti ve Goblin Back Up Aleti

Muadillerine göre daha uygun fiyatla farklı bir alternatif denemek isteyenler bu ikiliyi kullanabilir.

Giant; iniş, yükselme, emniyet alma ve düşüş durdurma olarak çok amaçlı üretilmiş bir ürün. Giant’la iniş ve “tırmanış”, aletin göbeğindeki geniş kasnak yapısının ipteki sürtünmeyi azaltması nedeniyle daha kolay. İplerin giriş-çıkış yönlerinin yukarı yönde olması nedeniyle alete girip çıkmak daha basit. İnce yapısı nedeniyle ele avuca sığıyor ve pratik bir kullanım imkanı sunuyor.

Goblin ise standart bir back up aleti. Üretici Goblin’in kendi lanyardlarıyla beraber kullanılması halinde şok emiciye gerek olmadığını söylüyor ki bu da 2 versiyonda satılan lanyardın uzun olanını baz alırsak(40 cm), olumsuz senaryoda 80 cm(2 faktör) serbest düşüş demek. Daha önce Shunt testlerinden bildiğimiz kadarıyla, dişli olmayan back up aletleri, düşüş esnasında ipi yakalayana kadar bir miktar kayma yapıyor. Bunun yanı sıra ip ıslaksa bu kaymanın sonu yerde bitebiliyor. Bu nedenle üreticinin kullanım talimatında kurtarma esnasındaki “temiz düşüş açıklığı” 3.80 m olarak verilmiş. Şu an için dişli olan muadilinin yerini alması pek mümkün görünmüyor.

Camp’in web sayfasındaki birçok ürünün kullanım kılavuzunda Türkçe seçeneği de var. Kendilerine teşekkür ederiz.

Camp Giant Üretici Tanıtım Sayfası

https://www.camp.it/prodotti3.aspx?CAT=71&CDV=12&B=&ART=~2042

Camp Goblin Üretici Tanıtım Sayfası

https://www.camp.it/prodotti3.aspx?CAT=71&CDV=12&B=&ART=~983

5:30 – 8:00      CAMP – Enigma Fırdöndü

Bir fırdöndüden çok zeka bulmacasına benzeyen bu aleti çok sevdik. Yenilikçi tasarımıyla bağlantı noktalarında karabina ihtiyacını ortadan kaldıran Enigma’nın kullanımına alışmak epey pratik gerektiriyor. “Şunu şuraya takıver” diyebileceğiniz bir alet değil.

Ürün henüz satışa sunulmadığı için detaylı bilgi şimdilik mevcut değil.

8:13 – 10:56      CAMP – Turbo Lock

Camp’in yeni stoplu makarası Turbo Lock, karabinaya bir kez taktığınızda açılır kapısı sayesinde ipi takıp çıkarmayı geleneksel muadillerine göre daha pratik hale getirmekte. Makaranın geniş yapısı ve çapının büyüklüğü nedeniyle sürtünme en az seviyede tutulmaya çalışılmış. Oldukça küçük ve hafif bir alet olması nedeniyle pratik bir kullanım sunmakta.

Ürün henüz satışa sunulmadığı için detaylı bilgi şimdilik mevcut değil.

11:00 – 14:35    CAMP – Gyro Döner Ankraj

Camp’in yeni ürünleri, hem tasarımları hem de boyutları ve hafiflikleriyle bizi bizden aldı. Gyro ailesi çok amaçlı fırdöndü yelpazesinden oluşuyor. Gyro 3, üçlü döner tasarımıyla kurtarma operasyonları, yük çekme, taşıma ve çoklu bağlantı noktaları oluşturmak için pratik bir kullanım sunar. Her bir noktanın çalışma yük limiti 3 kN, maksimum yük limiti ise 26 kN.

Ama Gyro 1 henüz satışa sunulmadığı için, sadece Gyro 3 ve 4 için aşağıdaki bağlantı adresinde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

https://www.camp.it/prodotti3.aspx?CAT=71&CDV=S8&ART=~2307#divTesto

14:35 – 21:52    KONG – I-OVALONE DNA AUTOBLOCK

Kong’un yenilikçi teknolojisi sayesinde ekipman takibi artık çok daha kolay. Ürün üzerine yerleştirilen bir çip sayesinde, NFC özelliği olan bir akıllı telefonla, ürünle kolayca bağlantı kurulabiliyor. Ürünle ilgili envanter kaydı, muayene, kontrol gibi tüm bilgiler online olarak anında kayıt altına alınabiliyor.

Çipin zarar görmesi halinde yine eski sisteme döneceğiz gibi görünüyor 😊

Bunun yanı sıra ürünün “sarmal şekilli” yapısı sayesinde bağlantı yapılan elamanlar 90 derece dönebiliyor. Bu da kimi spesifik kullanımlarda kolaylık sağlıyor.

Ürünle ilgili videoya aşağıdaki bağlantı adresinden erişebilirsiniz.

Ürünün tanıtım sayfasına ise aşağıdaki bağlantı adresinden erişebilirsiniz.

https://www.kong.it/en/product/i-ovalone-dna-autoblock/

21:52 – 34-50    SKYLOTEC – ACT SAFE – PMX Power Yükseltici

Benzinle çalışan bu yükseltici, bir depoyla 700 m hareket edebiliyor. Toplam ağırlığı 13 kg olan ürün 11 mm kalınlığındaki statik iplerle çalışıyor. 250 kg çalışma yük limiti bulunan ürünün ortalama satış fiyatı 7.500 Euro civarında.

Topyekun ürünlerin tanıtım sayfasına aşağıdaki bağlantı adresinden erişebilirsiniz.

https://www.skylotec.com/eu_en/industry/products/power-ascender/actsafe-pmx-power-ascender-poa-006.html

SKYLOTEC – ACTSAFE Acx Power Ascender

Yukarıda bilgi verdik.

SKYLOTEC – ACT SAFE – RCX Power Yükseltici

RCX Power kurtarma operasyonları için özel olarak dizayn edilmiştir. IP67 toz ve su geçirmezlik özelliği bulunan RCX Power’ın çalışma yük limiti 250 kg’dır. Uzaktan kumanda menzili 150 m olan ürün dakikada 24 m hızla hareket edebilmektedir. Ağırlığı 13,3 kg’dır ve çift bataryayla satılmaktadır.

Ürünün tanıtım sayfasına aşağıdaki bağlantı adresinden erişebilirsiniz.

https://www.skylotec.com/eu_en/industry/products/power-ascender/actsafe-rcx-rescue-ascender-poa-017.html

SKYLOTEC markasının Türkiye Distribütörü İLERİ SAVUNMA’nın bağlantı adresi

https://www.ilerisavunma.com/tr/

Petzl’ın yeni ürünleri henüz piyasaya sürülmediği için, ürünlerin kullanım videolarını çekmek için izin alamadık. Fotoğrafları aşağı ekliyoruz.

CMC Clutch, Taz LOV2-3 gibi ürünlerin çekimlerini yapmaya ise fırsat olmadı.

Kısaca söyleyecek olursak bizim için oldukça faydalı ve dolu dolu geçen bir fuar oldu.

Bu ürünlerin bir ya da birkaçını kullanma fırsatı bulmuş arkadaşlarımız yorum yazarlarsa, biz de son kullanıcı gözüyle ürünlerin uygulamadaki artı ve eksi yönlerini birinci ağızdan öğreniriz.

Sevgiler

Engin KÜLAHOĞLU – Oktay SALUR

Daha fazlası için Jumartesi YouTube kanalına Abone olun.

iyi seyirler…

You May Also Like

Mağara

Mağaracılık içerikli filmler ve özetleri.

İple Erişim

Camp İniş Ekipmanı Hakkında Kullanıcı Yorumu

İple Erişim

İple Erişim size uygun bir meslek mi?

Mağara

Gerekli malzemelerin olduğu link burada: https://www.jumartesi.net/3b-magara-t… Kullanılan Programlar -Polycam -Blender Bu tarz videoların devamı için beğenip paylaşmayı unutmayın.